Wakacje na ostatnią chwilę – wszystko co warto wiedzieć


Wycieczki last minute, wakacje na ostatnią chwilę, super okazje – biura podróży i organizatorzy wycieczek nazywają je różnie i kuszą atrakcyjnymi ofertami, ale czy faktycznie wycieczki kupowane na kilkanaście lub nawet kilka dni przed rozpoczęciem podróży są tak atrakcyjne? Skąd się biorą te oferty i dlaczego są tak intensywnie promowane? Czy ich zakup związany jest z jakimś ryzykiem? Czy oferty wakacji typu last minute są mniej wartościowe od tych rezerwowanych z większym wyprzedzeniem? Na te oraz inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Skąd się biorą oferty typu last minute?

Branża turystyczna na całym świecie działa w bardzo podobny sposób. Wszystkie świadczenia takie jak na przykład pobyt w hotelu, przelot samolotem, transfer z lotniska oraz wiele innych rezerwowane są przez operatorów ze sporym wyprzedzeniem. W przypadku bardzo atrakcyjnych i chętnie wybieranych kierunków lub hoteli może to być nawet dwa lata wcześniej. Na postawie różnych prognoz i danych dostarczanych przez analityków touroperatorzy rezerwują i opłacają między innymi miejsca noclegowe i miejsca w samolocie zgodnie z przewidywaniami dotyczącymi sprzedaży. Oznacza to, że wycieczka którą kupujemy została już sporo wcześniej opłacona, a my w pewnym sensie odkupujemy ją od biura podróży. Związane jest to z pewnym ryzykiem, jednak właśnie tak funkcjonuje ten biznes. Zbyt ostrożny organizator wycieczek, czekający do ostatniej chwili mógłby nigdy nie doczekać się na rezerwację miejsc hotelowych w najbardziej atrakcyjnych kierunkach lub obiektach.

Z różnych względów (może to być na przykład utrzymująca się anomalia pogodowa, zmiana sytuacji politycznej itp.) zdarza się, że termin rozpoczęcia konkretnej wycieczki zbliża się nieubłaganie, a nadal pozostało sporo wolnych miejsc za które organizator już i tak zapłacił. Właśnie wtedy decyduje się na manipulowanie ceną w celu nakłonienia ewentualnych klientów do zakupu konkretnej oferty. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że biura podróży nieustannie śledzą rynek i wbrew temu co mogłoby się wydawać nie czekają ze zmianami cen do ostatniej chwili. Manipulowanie kosztem wycieczki zaczyna się czasami już na dwa, a nawet trzy miesiące przed jej rozpoczęciem. Właśnie dlatego, jeśli tylko mamy taką możliwość warto zacząć śledzić cenę interesującej nas oferty ze sporym wyprzedzeniem i wtedy faktycznie będziemy wiedzieli czy udało nam się trafić na okazję, czy może po prostu wpadliśmy w sidła zastawione przez sprytnych marketingowców.

Czy rezerwacja ofert last minute jest bezpieczna?

Jak już zostało powyżej wyjaśnione wycieczki last minute to nic innego jak oferty które nie zostały wyprzedane, a zostały już z dużym wyprzedzeniem opłacone przez organizatora. Aby poniesione koszty się zwróciły biura podróży sprzedają je po atrakcyjniejszej cenie. W ten sposób touroperator rezygnuje częściowo ze swojego zysku aby mieć pewność, że nie zostaną mu żadne niesprzedane miejsca za które i tak już zapłacił.

Pomijając kwestie związane z tym jak solidny jest organizator wycieczki to oferty last minute to najczęściej całkowicie pełnowartościowe wycieczki, które niczym nie różnią się od tych rezerwowanych z wyprzedzeniem. Ryzyko podejmowane w związku z ich zakupem jest praktycznie takie sam dla każdego klienta – niezależnie czy rezerwował na ostatnią chwilę czy kilka tygodni wcześniej.

Kiedy najlepiej szukać atrakcyjnych ofert last minute?

Odwiedzając dowolne biuro podroży – stacjonarne lub internetowe – praktycznie zawsze znajdziemy tam jakieś oferty opatrzone etykietą last minute. Są jednak pewne okresy w trakcie roku kiedy możemy liczyć na naprawdę atrakcyjną cenę. Należą do nich na pewno tygodnie przed rozpoczęciem w szkołach wakacyjnej przerwy i chwilę po jej zakończeniu. Jest to więc przełom maja i czerwca, a następnie druga połowa września. Dość atrakcyjnym terminem są też ostatnie dni sierpnia i sam początek września. To okres kiedy rodziny z dziećmi przestają myśleć o wypoczynku, a na pierwszy plan wracają obowiązki, w tym przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego. Dla osób które nie muszą się tym przejmować (na przykład studenci) jest to doskonały czas na szukanie atrakcyjnych wycieczek w konkurencyjnych cenach.

Kiedy rozważyć zakup wycieczki last minute?

Trzeba pamiętać, że oferty wakacji typu last minute to wycieczki które z jakiegoś powodu się nie sprzedały. Przed ostatecznym dokonaniem rezerwacji warto zastanowić się jaki może być tego powód. Najczęściej po prostu organizator wycieczki przeliczył się i źle oszacował zainteresowanie konkretnym kierunkiem lub hotelem. Zdarza się jednak, że powody są inne. Może z konkretnym terminie występuje jakaś anomalia pogodowa (jak na przykład pora deszczowa w krajach egzotycznych), może zmieniła się sytuacja polityczna lub wymagania dotyczące posiadanych dokumentów. Może z jakiegoś powodu wzrosło zagrożenie terrorystyczne. Warto regularnie czytać chociażby komunikaty MSZ lub inne wiadomości dotyczące interesującego nas kraju i dopiero po ich analizie rozsądnie podjąć decyzję.

Dla kogo są oferty last minute?

Na wakacje last minute może wybrać się każdy, jednak w niektórych przypadkach może być to trudne. Osoby które nie mogą w elastyczny sposób zmieniać terminu urlopu w pracy mają ograniczone pole manewru ponieważ wybierając spośród ofert na ostatnią chwilę nie mamy swobody wyboru terminu wylotu oraz powrotu. Trzeba też pamiętać, że liczba miejsc na wycieczki last minute jest ograniczona, więc wybierając się na wakacje większą paczką przyjaciół lub liczną rodziną może się okazać, że nie ma wystarczającej liczby wolnych miejsc w samolocie lub wolnych pokoi w hotelu. Natomiast jeśli powyższe przypadki nas nie dotyczą to urlop last minute jest jak najbardziej dla nas.

Wycieczki z oferty last minut to pełnowartościowe podróże, a przy ich rezerwacji nie ponosimy większego ryzyka niż w przypadku wcześniejszych rezerwacji. Warto śledzić cenę interesującego nas hotelu lub kierunku już na dwa lub trzy miesiące przed planowanym wylotem, aby mieć pewność, że rezerwujemy wyjazd po faktycznie atrakcyjnej cenie. Szczególnie polecane są osobom które mają nieco swobody chociażby przy planowaniu urlopu wypoczynkowego w pracy.